buy prednisone

Zamek Cesarski:

Wzniesiony na prośbę ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Obiekt zaprojektowany został przez Franza Schwechtena, choć pomysłodawcą niektórych rozwiązań był sam cesarz. Wszakże w przyszłości zamek miał stać się jego rezydencją.

Budowa trwająca nieco ponad 5 lat zakończyła się w roku 1910, a klucze Wilhelm II odebrał osobiście dnia 21 sierpnia. Zamek wzniesiony w stylu neoromańskim jest najmłodszą tego typy budowlą w Europie, a w ówczesnych czasach stał się centralnym punktem Dzielnicy Zamkowej.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zmienił właściciela na państwo polskie. Gmach był przed jakiś czas rezydencją prezydenta RP, lecz po wybuchu II wojny światowej znów wpadł w inne ręce.

Przywódca Rzeszy – Adolf Hitler – był wręcz zachwycony wyglądem, funkcjonalnością i nowoczesnością gmachu. Z jego polecenia zaczęto prowadzić prace budowlane, które doprowadziły do zburzenia Kaplicy Bizantyjskiej. Wszystko sprowadzało się do przystosowania zamku do potrzeb wodza, stąd też w miejsce owej kaplicy powstał jego gabinet.
Podczas walk o Poznań zamek został w znacznym stopniu naruszony, a mury zniszczone. Lecz od 1963 funkcjonuje on jako Pałac Kultury. Jest jedną z największych atrakcji kulturalnych w mieście. Łączy wszystko co można sobie wyobrazić, obecnie znajduje się w nim dyskoteka i kino, ale również i teatr. Możemy znaleźć tam puby, ale także instytucje kulturalne. Zamek Cesarski nie ogranicza się jedynie do tego, by w głowach odwiedzających tliła się myśl o jego ciekawej i przewrotnej historii.

Często organizowane są tutaj koncerty (od muzyki bardzo łagodnej do ciężkiego rocka), różnego rodzaju konkursy czy warsztaty, a nawet wystawianie są dzieła sztuki wielu znakomitych artystów. Wokół obiektu działa również ukazująca się systematycznie Gazeta Zamkowa, a w ostatnim czasie w końcu udało się rozpocząć renowację brudnych i lekko już zniszczonych ścian Zamku Cesarskiego w Poznaniu.

Fakty o Zamku Cesarskim:

 • rezydencje cesarską budowano w latach 1905-1910
 • cesarz Wilhelm II przyjechał do zamku tylko dwa razy, odebrał klucze w 1910 roku i podczas wizytacji w 1913 roku
 • zamek zaprojektował w stylu neoromańskim Franz Schwechten
 • składa się z wieży, części mieszkalnej, części reprezentacyjnej oraz zaplecza
 • we wschodniej części znajduje się reprezentacyjna Sala Tronowa
 • na tyłach znajdziemy Dziedziniec Różany z Fontanną Lwów, wzorowany na Dziedzińcu Lwów z Alhambry
 • kiedyś najpiękniejszym pomieszczeniem była zaprojektowana w stylu bizantyńskim kaplica na piętrze wieży, niestety została zniszczona w czasie wojny
 • w okresie międzywojennym zamek był rezydencją prezydentów Polski
 • w czasie II wojny światowej kompleks uległ poważnym uszkodzeniom
 • podczas odbudowywania gmachu obniżono wieżę o ok. 20 m
 • dzisiaj w zamku znajduje się Centrum Kultury „Zamek”, organizator wydarzeń kulturalnych na terenie miasta
 • mieści się tu też Teatr Animacji, Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. i Centrum Sztuki Dziecka

Zamek Cesarski w PoznaniuZamek Cesarski w PoznaniuZamek Cesarski w Poznaniu

Przeczytaj również:
Ratusz w Poznaniu.
Zwiedzanie Poznania – kamieniczki budników.
Zabytki Poznania – Kolegiata farna.
Poznań zabytki – Zamek Przemysła I.
Poznań atrakcje – Biblioteka Raczyńskich.
Poznań przewodnik – Plac Wolności.