zoloft pills

Ostrów Tumski w Poznaniu.

Niezwykłe i jedno z najbardziej urokliwych miejsc Poznania. Oddzielony widłami Warty i Cybiny Ostrów Tumski głównie ze względu na swoją bogata historię znajduje się w ścisłej czołówce, jeśli wziąć pod uwagę ważne i przełomowe miejsca w naszym kraju.

To właśnie tutaj ponad tysiąc lat temu Mieszko I i Bolesław Chrobry decydowali o przyszłych losach kraju leżącego nad Wisłą. To właśnie tutaj pierwszy z nich zapoczątkował chrystianizację Polski, zmienił bieg historii. To wszystko bezpośrednio wpłynęło m.in. na wizytę cesarza Ottona III złożoną Chrobremu, przyczyniło się również do koronacji Bolesława. Wobec choćby tych faktów Ostrów Tumski odegrał w ówczesnych czasach bardzo ważną rolę, a są to tylko nieliczne ważne wydarzenia mające miejsce właśnie tutaj. Jest to także jedyna wyspa (kiedyś było ich znacznie więcej) na Warcie, która zachowała się aż do dzisiejszego dnia. Połączona jest z lądem dwoma mostami, a owe mosty nie mogłyby nosić innych nazw jak: most Bolesława Chrobrego i most Mieszka I.

Jak większość miejsc będących miejscem walk podczas II wojny światowej Ostrów Tumski został w sporym stopniu zniszczony. Lecz na szczęście zachowało się sporo zabytków, które dziś jeszcze bardziej podnoszą rangę i piękno tego miejsca. Są to m.in.: Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, Pałac arcybiskupi (siedziba archidiecezji poznańskiej), Kościół Najświętszej Marii Panny czy Psałteria (została ona wzniesiona początkiem wieku XVI przez biskupa Jana Lubrańskiego).
Ostrów Tumski w PoznaniuOstrów Tumski w Poznaniu

Gotycka Katedra na Ostrowie Tumskim

Bazylika pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła to najstarszy zabytek miasta Poznań. Początkowo na miejscu istniejącej katedry już w drugiej połowie X wieku (w roku 968) stanął kościół katedralny, lecz wobec zniszczeń jakich doświadczył zaledwie kilkadziesiąt lat po jego wybudowaniu rozpoczęto budowę od nowa.
W wieku XIII katedra została przebudowana, lecz istniejący obecnie obiekt pochodzi tak naprawdę z przełomu czternastego i piętnastego stulecia naszej ery. Była to gotycka budowla z nowym (w ówczesnych czasach) prezbiterium, ambitem i wieńcem kaplic.

Ze względów historycznych, a dokładniej rzec ujmując, przez walki toczone na terenie naszego kraju, katedra kilkakrotnie stawała w płomieniach. Wielokrotne odnawianie, odbudowa i odrestaurowywanie przyczyniły się do zatracenie jej prawdziwego stylu, charakterystycznych elementów zdobiących zarówno wnętrza jak i część zewnętrzną.
Ostatni poważny pożar miał miejsce podczas walk o Ostrów Tumski w roku 1945. Spłonęło wówczas blisko 65% całego budynku, lecz natychmiast zdecydowano się podjąć wszelkie starania by przywrócić temu jakże ważnemu miejscu swój należyty blask. Wtedy też zauważono elementy stylu gotyckiego, co skłoniło do odbudowy katedry właśnie na podobiznę tej trzynastowiecznej.

Katedra jest miejscem, gdzie pochowany został Przemysł II, a według wielu również tam spoczęli na wieki Mieszko I i Bolesław Chrobry. Spór ten nie został jednak rozstrzygnięty to dziś, lecz nawet bez tej wiedzy można uznać to miejsce za jedno z najbardziej wartych zobaczenia i interesujących miejsc w Poznaniu.
Katedra w PoznaniuKatedra w PoznaniuKatedra w Poznaniu
Przeczytaj również:
Ratusz w Poznaniu.
Zwiedzanie Poznania – kamieniczki budników.
Zabytki Poznania – Kolegiata farna.
Poznań zabytki – Zamek Przemysła I.
Poznań atrakcje – Biblioteka Raczyńskich.
Poznań przewodnik – Plac Wolności.