zithromax online

Zoo w Poznaniu.

Poznań jako jedno z niewielu miast posiada dwa ogrody zoologiczne, możemy udać się zarówno do nowego, jak i starego zoo.

Utworzenie starego ZOO ma dość ciekawą historię sięgającą roku 1871. Bardzo oryginalny, specyficzny, a zarazem nie do końca opłacalny prezent otrzymał pewien właściciel przydworcowej restauracji. Były to m.in. świnia, koza, małpa, czy nawet niedźwiedź. Z powodów finansowych (głównie chodziło o utrzymanie tychże zwierząt) utworzono w 1874 roku Towarzystwo Akcyjne Ogród Zoologiczny w Poznaniu.

ZOO w 1891 r. mieściło się na terenie 5,24 ha i ten obszar utrzymany został do dziś. Ilość zwierząt począwszy od kilkunastu stopniowo zwiększała się, by w latach świetności osiągnąć 900 osobników (ok. 400 gatunków). Dziś stare ZOO w Poznaniu ze względu na niemożność powiększenia terenu wokół, powoli zamienia się w obiekt dydaktyczny, gdzie zobaczyć można niewielkie zwierzęta (lemury katta, żółwie czy jedyne w Polsce warany z Komodo). Lecz starsza część poznańskiego ZOO to nie tylko zwierzęta, podziwiać można również pomniki… oczywiście zwierząt. Niektóre z nich upamiętniają nieżyjących już właścicieli ogrodu, inne zdobią jego kręte ścieżki.

Zoo w PoznaniuZoo w Poznaniu

W setną rocznicę powstania starego ZOO (w roku 1974) utworzony został nowy, a przede wszystkim większy ogród. Obecnie ma on powierzchnię 117ha, a same sztuczne stawy stworzone w trakcie istnienia ZOO mają ponad 3-krotnie większą powierzchnię od starego ZOO.

Nowe ZOO to przede wszystkim jedna z najnowocześniejszych słoniarni w całej Europie, gdzie obecnie przebywa 5 osobników tego gatunku, zaś docelowo ma ich być nawet 8-9. Ale słonie to oczywiście nie wszystko. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta może znaleźć coś dla siebie, gdyż zróżnicowanie zwierząt jest ogromne. Z jednej strony ZOO można natknąć się na tygrysy syberyjskie czy antylopy, by nieopodal zobaczyć drobne szynszyle, chomiki europejskie bądź mało znane kururo.
Wobec planów względem starego ZOO, nowe ma stać się ośrodkiem hodowlanym, ale także miejscem ochrony gatunków zagrożonych, miejscem rozrywki i rekreacji, a przede wszystkim miejscem, gdzie można spędzić swój jakże cenny czas wolny.

Zoo w PoznaniuZoo w PoznaniuZoo w Poznaniu

Poznaj inne atrakcje Poznania:
Stary Browar
Stadion w Poznaniu
Jezioro Malta
Ulica Półwiejska w Poznaniu
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogród botaniczny w Poznaniu
Arena w Poznaniu
Lotnisko w Poznaniu