zithromax online

Poznań obfituje w atrakcje, w mieście znajduje się wiele miejsc, w których można w przyjemny sposób spędzić czas. Miasto ma wiele terenów zielonych, liczne restauracje, kawiarnie i puby. Znajduje się tu sporo kin, kilka teatrów. Warto także poznać miejsca wypoczynku jak poznańska Malta. Zapraszamy do przeglądu atrakcji Poznania.

Palmiarnia w Poznaniu.

Wycieczka w zagadkowy świat niespotykanych roślin, łącząca w sobie możliwość poznania egzotycznych gatunków ryb. Na drugim planie odgłos szumu wody i śpiewu ptaków. Wszystko współgra ze sobą tworząc największą w Polsce i jedną z największych w Europie palmiarni.

Powstała w roku 1911 i w początkowej fazie funkcjonowania oferowała głównie prezentację palm, kaktusów i roślin tropikalnych. W 1961 roku wybudowano akwarium, a także powiększono obszar zajmowany do tej pory przez florę. Kolejne lata to czas, gdy obiekt został zamknięty, a następnie zdecydowano się na budowę nowej palmiarni. Jej otwarcie miało miejsce w 1992 roku. Od tego czasu poznańska przetrwała w niezmienionym rozmiarach do dnia dzisiejszego.

Znajduje się ona na terenie poznańskiego Parku Wilsona i jest placówką dydaktyczno-wystawową. Powierzchnia 4600m2 mieści 12 pawilonów gdzie nieustannie rozmnażają się rośliny z najdalszych zakątków Świata. Posiada w swojej bogatej ofercie ponad 1100 gatunków tychże roślin.
Mimo swojej nazwy, sporą część palmiarni zajmuje akwarium, a jego zawartość z każdym rokiem powiększa się. Obecnie posiada ono 37 zbiorników (ich pojemność zawiera się w przedziale 1000-14000 litrów), w których obserwować możemy ok. 170 gatunków ryb, a także 50 odmian roślin wodnych. Całość tworzy imponujące połączenie, rzadko spotykane w tych rejonach Starego Kontynentu.

Jest to miejsce, gdzie podziwiać można piękno świata roślin i zwierząt, ale każda podróż wymaga zatrzymania się i zrobienia choćby krótkiej przerwy. Możliwość tę daje nam istniejąca na terenie palmiarni kawiarnia. Egzotyczna roślinność, wystrój wnętrza i niesamowity klimat sprawiają, że przerwa może nieco się przedłużyć. Oprócz atmosfery panującej w tym miejscu, można również posilić się przed dalszą wycieczką. Specjalność stanowią domowe wypieki, ciasta i różnego rodzaju słodkości.

Palmiarnia w PoznaniuPalmiarnia w Poznaniu

Twierdza Poznań.

Pomysł ufortyfikowania znajdującego się na terenie zaboru pruskiego miasta Poznań zrodził się w roku 1815, a plany rozpoczęcia budowy przeciągały się przez blisko 15 lat. W końcu w roku w 1828 rozpoczęto prace przygotowawcze.

Stworzenie twierdzy poligonalnej (inaczej nazywanej poligonalną cytadelą) rozciągającej się wzdłuż miasta zostało podzielone na dwa etapy. Pomimo napotkanych problemów udało ukończyć się pierwszą jego część. W okresie tym powstały m.in. bramy:

  • Cmentarna (Kirchofs Thor)
  • Młyńska (Mühl Thor)
  • Szelągowska (Schillings Thor)
  • Bydgoska (Bromberger Thor)

CytadelaCytadelaCytadela

W roku 1840 rozpoczęto drugi etap. Budżet został zatwierdzony i prace przebiegały bez opóźnień. Zbudowano wówczas furtę oraz cztery kolejne bramy:

  • Brama Wildecka (Wilda Thor)
  • Brama Berlińska (Berliner Thor)
  • Brama Kundorfska (Kundhorfer Thor)
  • Furta na Grobli (Graben Pforte)
  • Brama Dębińska (Eichwald Thor)

W późniejszych czasach twierdza poligonalna była modernizowana i przebudowywana, aż w końcu została rozebrana w latach 1896-1902.

Twierdza PoznańTwierdza PoznańTwierdza Poznań

Twierdza Poznań to w ówczesnych czasach również twierdza fortowa, która przetrwała do dzisiejszego dnia. Obecnie należy ona w sporej części do miasta, bądź znajdują się w niej placówki mniejszych firm prywatnych. Została ona zachowana niemal w nietkniętym stanie, przez co jest swego rodzaju łącznikiem między teraźniejszością, a wiekiem XIX.

W XIX wieku twierdza fortowa również jak poligonalna powstawała w dwóch etapach (przypada to na okres 1876-1886 oraz 1887-1896).

Twierdza PoznańTwierdza PoznańTwierdza Poznań

Poznaj inne atrakcje Poznania:
Stary Browar
Zoo w Poznaniu
Stadion w Poznaniu
Jezioro Malta
Ulica Półwiejska w Poznaniu
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogród botaniczny w Poznaniu
Arena w Poznaniu
Lotnisko w Poznaniu